Phanteks PH-TC14CS
Chłodzenie z wyższych sfer
Michał Andruszkiewicz, 28 marzec 2014, 19:24


Phanteks PH-TC14CS

Phanteks to firma której nie gościliśmy jeszcze na swoich łamach, lecz dzięki uprzejmości Caseking.pl, debiutuje na naszym vortalu. Producent ten specjalizuje się w coolerach bardzo wysokiej jakości i wydajności, w jej ofercie nie znajdziemy budżetowych propozycji. Chłodzenie jakie dostaliśmy do testów to propozycja dla osób, które mają wąskie, ciasne obudowy. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy dla podzespołów, jest w takim wypadku sporym wyzwaniem. Zobaczmy jak poradził sobie produkt Phanteksa.

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:143,8 × 140 × 112 mm długość × szerokość × wysokość)
Waga:600 g
Rozmiary wentylatora:140 × 140 × 25 mm
Prędkość:1300 RPM
Przepływ:88,6 CFM
Poziom hałasu:19,6 dBA
Łożysko:UFB (Updraft Floating Balance bearing)
Żywotność150 000 h

Phanteks został zapakowany w pudełko utrzymane w barwach firmy ( biało-czarne). Znajdziemy na nim szczegółowe informacje dotyczące produktu, technologii w nim zastosowanej, jednakże brakuje opisu w języku polskim.
W pudełku znajdziemy dwie instrukcje (w jęzuku angielskim i niemieckim), cały zestaw montażowy, przejściówkę 2 x 3 pin na 1 x 3 pin, adapter PWM, klucz imbusowy oraz pastę termoprzewodzącą Phanteks PH-NDC (bardzo wysokiej jakosci). Oprócz wspomnianego już braku instrukcji w języku polskim, wyposażenie nie pozostawia nic do życzenia.


Cooler to konstrukcja typowo horyzontalna. Wykonanie stoi na najwyższym poziomie, nie mogę doszukać się ani jednego uszczerbku. Finy radiatora są stosunkowo cienkie (około 0,38 mm) natomiast praktycznie się nie odkształcają. Producent zastosował pięć ośmiomilimetrowych ciepłowodów, jednakże nie zdecydował się na technologię D.T.H. Płytka, z którą stykają się ciepłowody, została idealnie wyszlifowana na perfekcyjne lustro.
Dołączone wentylatory to modele Phanteks PH-F140TS. Idealnie komponują się one z wyglądem radiatora, gdyż mają białą ramkę i czarne łopatki. Wyposażono je w trójpinowe złącze, co sugeruje brak systemu PWM, jednak producent dołącza specjalną przejściówkę (zakres kontroli obrotów to 700 – 1200 RPM, przepływ powietrza 45,1 do 78,1 CFM, głośność 13,4 dBA do 19 dBA). Wentylator mocuje się do radiatora na specjalnie zaczepy, jego montaż nie jest najłatwiejszy i mniej wprawne osoby mogą się początkowo nieco irytować.
Montaż chłodzenia nie jest skomplikowany, ale bardzo uciążliwy. Backplate montujemy do płyty, na śruby nakładamy odpowiednie blaszki, na to nakładamy cooler, po czym manipulując kluczem imbusowym, dokręcamy konstrukcję do płyty (byle nie za mocno bo mocowanie pęka wtedy). Zdecydowanie polecam wykonanie montaży poza obudową, jest to znacznie wygodniejsze.


Testy

Platforma testowa

Płyta główna
MSI P55-GD65
Procesor
Intel Core i5 750 3349 MHz 1.4V
Pamięci
GoodRam PRO 2x1GB 1066MHz

Karta graficzna:
Gigabyte HD4850 Silent Cell

Zasilacz
Be Quiet Dark Power Pro 550W

Panel kontrolny
Scythe Kaze Master

Dysk twardy
Western Digital WD5000AADS
Zasilacz do pomiaru głośności
Etasis 300W (pasywny)
Obudowa
Raidmax Smilodon
System operacyjny
Windows 7 32bit Professional
Pasta termoprzewodząca
Noctua NT-H1
Noctua NH-U12P
Miernik poziomu dźwięku
Voltcraft SL-100Metodologia testów

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. W spoczynku temperatura była odczytywana po 20 minutach od zakończenia testu. Temperatura otoczenia wynosiła 22°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na przodzie obudowy zamontowaliśmy wentylator Fander Selekta 120 mm, a na tyle - Fander Selekta 80 mm.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Został on umieszczony na gąbce, aby zniwelować wibracje. Głośność otoczenia wynosiła 33,5 dBA.

3) Prędkości wentylatorów podczas pracy odczytywane były z panelu Scythe Kaze Master.

Jak widzimy PH-TC14CS uplasował się w czołówce coolerów, jakie mieliśmy okazję przetestować. W szczególności dobrze wypadł przy podkręconych wartościach, a trzeba pamiętać, że to konstrukcja horyzontalna. Niestety ukazała się też jego wada - konstrukcja jest dość głośna.


Posumowanie

Phanteks PH-TC14CS to zdecydowanie abrdzo dobra propozycja w momencie, gdy w obudowie nie zmieścimy typowego chłodzenia przedstawionego w recenzji . Cechuje go perfekcyjna jakość wykonania, bardzo dobre wyniki w testach, 5 lat gwarancji, dostępność w 5 kolorach. Niestety cooler ma dwie zasadnicze wady - uciążliwy montaż oraz głośność. Wiele osób może odstraszyć również niemała cena – 290 zł. Jednak musimy pamiętać, że jakość i wydajność kosztuje, a w tym wypadku nie będą to zmarnowane pieniądze.
Za dostarczenie produktów do testu dziękujemy:
Ta publikacja pochodzi ze strony Realitynet.pl - przystępnie o komputerach
( http://realitynet.pl/e107_plugins/content/content.php?content.480 )