Niech powieje chłodem - coolery na każdą kieszeń
Test porównawczy zestawów chłodzenia
Michał Andruszkiewicz, 07 wrzesień 2013, 22:10


Upalne lato mogło dać się we znaki nie tylko nam, ale również podzespołom komputerowym. Nie od dziś bowiem wiadomo, że nie lubią one pracować, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Na szczególną uwagę zasługuje serce maszyny, czyli procesor - zbyt ciepły odmawia posłuszeństwa zawieszając się i wyłączając. Dlatego warto dbać o właściwa temperaturę jego pracy nie tylko, gdy za oknem mamy szalone +30 stopni, ale przez cały rok. Z pomocą przychodzą nam producenci zestawów chłodzenia, rozmaitych konstrukcji - droższych i tańszych, mniej i bardziej skomplikowanych, które mieliśmy przyjemność dla Was przetestować. Pod lupę wzięliśmy następujące modele:Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!


Zalman CNPS10X Optima

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:132 × 85 × 152 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:630 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:1000-1700 RPM
Przepływ:brak danych
Poziom hałasu:17-28 dBA
Łożysko:FSB (Fluid Shield Bearing)
Żywotnośćbrak danych

Cooler przybył w kartonowym opakowaniu, zabezpieczonym wewnątrz piankami. Na pudełku zostały umieszczone podstawowe informacje dotyczące Optimy.
Wśród dołączonych akcesoriów znajdziemy mała tubkę bardzo dobrej pasty termoprzewodzącej Zalman ZM-STG2M. Są także również dodatkowe zapinki oraz zestaw montażowy. Znajdziemy tam także instrukcję objaśniającą w prosty sposób system montażu.


Cooler to klasyczna konstrukcja typu wieża ze standardowym wentylatorem 120 mm, aluminiowymi finami i miedzianymi ciepłowodami. Podstawa została wykonana w technologii D.T.H. (Direct Touch Heatpipe). Oznacza to, że cztery 6 mm ciepłowody stykają się bezpośrednio z procesorem. W teorii, zwiększa to wydajność chłodzenia. Na radiatorze przewidziano miejsce na dwa wentylatory, jednak dołączony jest tylko jeden. Montujemy je za pomocą dołączonych klipsów.


Dołączony wentylator dumnie nazywano Shark’s Fin Blade. Na jego skrzydłach zostały zrobione wypukłości, które mają za zadanie zwiększać znacząco przepływ powietrza. Wentylator został wyposażony w system PWM. Jego ramka z jednej strony została skrojona. Przewód ma długość około 35 cm.
Montaż nie należy do zbyt skomplikowanych. Do backplate nakładamy śrubki i zabezpieczamy je. Następnie montujemy do radiatora odpowiednie uchwyty, nakładamy pastę termoprzewodzącą na procesor, kładziemy cooler i przykręcamy. Prawda, że proste?


Zalman CNPS11X Performa

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:135 × 80 × 154 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:450 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:1000-1600 RPM
Przepływ:brak danych
Poziom hałasu:17-26 dBA
Łożysko:LLB (Long Life Bearing)
Żywotnośćbrak danych

Zalman przyszedł do redakcji w zwykłym, kartonowym pudełku. Znajdziemy na nim informacje dotyczące kompatybilności oraz specyfikację produktu. Sam cooler został zapakowany w plastikową „klatkę”. Nie posiada on żadnych piankowych zabezpieczeń.
Do Performy producent dołączył między innymi znakomitą pastę ZM-STG2 oraz pełny zestaw montażowy na wszystkie podstawki. Instrukcja jest przejrzysta i jasno tłumaczy sposób montażu.


Performa nie jest standardową konstrukcją typu tower. Wykonany został w kształcie trójkąta, o pustym wnętrzu. Uniemożliwia to użycie dwóch wentylatorów. Na dole znajdują się specjalne otwory, które kierują część powietrza na sekcje zasilania. Z podstawą łączą się cztery miedziane ciepłowody o średnicy 6 mm. Podstawa, tak jak poprzednio, została wykonana w technologii D.T.H. Dołączony wentylator montuje się za pomocą drucianych zaczepów.


Sam wentylator to model ZP1225ALL. Użyte zostało w nim łożysko o podwyższonej żywotności. Przewód ma długość około 35 cm. Zakończony został wtyczką 4-pin, więc posiada on system PWM. Ramka została z jednej strony ucięta, więcej innowacji producent nie zastosował.
Montaż jest prawie identyczny jak w przypadku Optimy. Jedyna różnica to sposób przykręcania śrubek - aby nie trzeba było deinstalować wentylatora, producent dołączył własny wkrętak i tylko nim możemy wkręcać końcowe śrubki. Pomysł ciekawy, ale i tak polecam zdjąć „śmigło”- będzie prościej i wygodniej.


Zalman CNPS12X

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:151 × 132 × 154 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:1000 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:max 1200 RPM
Przepływ:brak danych
Poziom hałasu:max 24 dBA
Łożysko:LLB (Long Life Bearing)
Żywotnośćbrak danych

CNPS12X przybył do redakcji w zwykłym, kartonowym pudełku. Oczywiście znajdziemy na nim podstawowe informacje dotyczące produktu, wymienione jego zalety. Sam cooler został zabezpieczony za pomocą plastikowej wytłoczki.
Wśród dołączonych akcesoriów znajdziemy między innymi znakomita pastę Zalman ZM-STG2. Rzecz jasna, jest też instrukcja obsługi oraz pełen komplet montażowy.
Sam cooler jest typu double-tower. Podstawka została wykonana w technologii D.T.H. Z podstawki wychodzi sześć ciepłowodów o średnicy 6 mm. W podstawce, przerwy między nimi są duże i widoczne. Wentylatory są przymocowane na stałe. Jest to ogromna wada, gdyż w przypadku, gdy jeden z nich się zepsuje, nie ma możliwości wymiany, trzeba odsyłać cały cooler do producenta. Śmigła są podświetlane na niebiesko. Z racji dużych wymiarów, schładzacz może wyeliminować nam jeden slot pamięci RAM.


Trzy dołączone wentylatory powinny zapewnić ogromny przepływ powietrza, mimo niedużej maksymalnej prędkości obrotowej. Producent dołączył także przejściówkę, która zmniejszy nam obroty (tzw. Quiet Mode). Po jej użyciu maksymalna prędkość wynosi 1100 RPM, a głośność 22 dBA.
Montaż jest bardzo prosty i przyjemny. Do płyty mocujemy backplate za pomocą śrubek. Następnie nakładamy pastę, stawiamy cooler i za pomocą dołączonego wkrętaka, przykręcamy do płyty głównej.


Zalman CNPS14X

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:140 × 126 × 159,3 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:875 g
Rozmiary wentylatora:140 × 140 × 25 mm
Prędkość:950-1350 RPM
Przepływ:brak danych
Poziom hałasu:17-21 dBA
Łożysko:LLB (Long Life Bearing)
Żywotnośćbrak danych

Cooler zapakowany został w niebieskie pudełko, na którym oczywiście znajdziemy pełną specyfikację oraz wymienione wszystkie zalety produktu.
Oprócz instrukcji obsługi, zestawu montażowego, w opakowaniu znajdziemy pastę Zalman ZM-STG2. Instrukcja jest przejrzysta i bardzo dobrze tłumaczy sposób montażu urządzenia.


CNPS14X to konstrukcja typu double tower z wentylatorem umieszczonym pośrodku. Sześć 6 mm ciepłowodów łączy się z dobrze wyszlifowaną podstawą. Oczywiście są one U kształtne. Producent umożliwia montaż do dwóch dodatkowych wentylatorów 120 mm. Z testów będzie widać, że są one potrzebne aby schładzacz spełnił nasze duże oczekiwania.
Wentylator, zamontowany w środku, ma średnicę 120 mm. Nie mamy możliwości jego demontażu, więc w razie awarii musimy odsyłać do naprawy cały cooler. Dodatkowe wentylatory mocujemy za pomocą metalowych zapinek. Śmigło posiada system PWM, a długość przewodu wynosi około 30 cm.
Montaż należał do jednego z najcięższych i najmniej wygodnych. Klipsy montażowe mocujemy do coolera, do backplate montujemy śrubki i wszystko dokręcamy od strony wierzchniej płyty głównej śrubami. Robimy to za pomocą dołączonego wkrętaka. W przypadku płyt głównych z rozbudowanym systemem chłodzenia, zakres kręcenia jest mały więc montaż jest długi i żmudny. Warto zauważyć, że w przypadku pamięci RAM z wysokimi radiatorami, pierwszy slot pamięci może być niemożliwy do użycia.

Zalman ZM-F4
Dzięki uprzejmości firmy, otrzymaliśmy do testów dwa dedykowane do CNPS14X wentylatory. W pudełku znajdziemy cztery gumowe kołki oraz reduktor prędkości. Ciekawą rzeczą jest, że mimo niestandardowych rozmiarów, otwory montażowe są identyczne jak dla wentylatorów 120 mm. Producent zastosował łożysko Advanced Sleeve. Długość przewodu wynosi około 40 cm, a zakończony on został wtyczką 3-pin. Po ich zamontowaniu wokoło coolera kompletnie nie będzie wolnego miejsca. Wentylator bliżej przodu obudowy musi być lekko podniesiony, inaczej nie możliwe było by zamontowanie pamięci RAM. Cena jednego wentylatora oscyluje wokół 50 zł.


Thermaltake Contac 29 BP

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:120 × 79,9 × 159 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:558 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:800-2000 RPM
Przepływ:29,4-72 CFM
Poziom hałasu:15-33,2 dBA
Łożysko:brak danych
Żywotność30.000 h

Thermaltake został zapakowany w zwykłe kartonowe pudełko, w środku zabezpieczone pianką. Jak już przywykliśmy, znajdziemy na nim opis i zalety produktu.
Wraz z coolerem zapakowano, oprócz zestawów montażowych, obszerną instrukcję, kartę gwarancyjną oraz pastę termoprzewodzącą firmy Thermaltake. Nie zostało podane jej dokładne oznaczenie. Są tam także dodatkowe kołki, umożliwiające montaż drugiego wentylatora.
Contac 29 BP to typowa konstrukcja typu tower. Finy zostały oczywiście wykonane z aluminium. Producent zastosował trzy 8 mm ciepłowody. Ich liczba może wydawać się mała, jednakże są one grubsze niż u konkurencji. Finy po bokach zostały także zakrzywione - ma to pomóc w lepszym oddawaniu ciepła. Podstawa została także wykonana w technologii D.T.H. Ma to także pomóc w znacznej poprawie wydajności. Na Thermaltake domyślnie został zamontowany jeden 120 mm wentylator, jednakże dzięki dodatkowym kołkom antywibracyjnym możemy dokupić i umieścić tam kolejne „śmigło”.


Dołączony wentylator to model TT-1225 (A1225L12S). Niestety, ani producent, ani wujek Google nie podaje nam zbyt wielu informacji na jego temat. Na skrzydłach ma po dwa wcięcia zwiększające przepływ powietrza. Wentylator posiada także system PWM, a długość przewodu wynosi około 23 cm.
Montaż również nie należy do zbyt skomplikowanych. Z tyłu płyty mocujemy backplate, wkładamy do niego śrubki oraz z drugiej strony przykręcamy kolejnymi, aby je ustabilizować. Następnie na cooler montujemy odpowiednie zaczepy, nakładamy na procesor i przykręcamy. Oczywiście w trakcie pamiętamy o paście termoprzewodzącej.


Thermaltake Contac 21

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:92 × 88,4 × 139,5 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:425 g
Rozmiary wentylatora:92 × 92 × 25 mm
Prędkość:1000-2400 RPM
Przepływ:17,2-45,4 CFM
Poziom hałasu:19,3-30 dBA
Łożysko:brak danych
Żywotność30.000 h

Cooler przyszedł do redakcji w bardzo małym pudełku z nadrukowaną specyfikacją techniczną produktu. Sam cooler nie został niczym więcej zabezpieczony, ale przybył w całości, więc nie ma czym się martwić.
Do Contac 21 producent, oprócz systemu montażowego, dołączył instrukcję obsługi, dodatkowe zapinki oraz tubkę bliżej niezidentyfikowanej pasty termoprzewodzącej. Ta pierwsza jest bardzo czytelna i jasna w przekazie, zapinki pozwolą na montaż dodatkowego wentylatora (a sądząc po wymiarze dołączonego, może się to przydać). Pasta to niestety nieznany wyrób, nieznanego producenta wiec nie możemy po niej za dużo oczekiwać.


Przejdźmy do budowy samego schładzacza. Jest to bardzo mała konstrukcja typu tower. Z tego też powodu producent umieścił tam wentylator 92 mm - większy by się nie zmieścił. Z podstawą, wykonaną w technologii D.T.H. łączą się cztery 6 mm ciepłowody. W tej kategorii cenowej nie jest to często spotykane. Jak już wcześniej wspomniałem, wentylator montuje się za pomocą drucianych zapinek.


Wentylator to model FD9225M12S. Został on wyposażony w funkcję PWM, a długość przewodu wychodzącego od śmigła wynosi około 30 cm. Realnym producentem wentylatora jest FIRSTDO INVESTMENT ENTERPRISE CO LTD.
Montaż należy do łatwych i mało wymagających. Do backplate wkręcamy śrubki, do coolera mocujemy odpowiednie zaczepy. Następnie oczywiście nakładamy pastę, kładziemy schładzacz i go dokręcamy. Całkiem przyjemne zajęcie, nie powiem.


Thermaltake Frio

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 /
Rozmiary:139 × 98 × 165 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:1024 g
Rozmiary wentylatora:120 x 120 × 25 mm
Prędkość:1200-2500 RPM
Przepływ:maksymalnie 101,6 CFM
Poziom hałasu:20-43 dBA
Łożysko:brak danych
Żywotność50.000 h

Cooler został zabezpieczony dwoma piankami. Pudełko, w którym przyszedł, zawiera dane techniczne tego modelu. Oprócz tego jest bardzo łatwe w otwieraniu (muszę się przyznać, że nie umiałem z powrotem spakować Thermaltake Contac 21 BP ).
Wraz z Frio dostaniemy worki oznaczone literami, części montażowe oraz pastę termoprzewodzącą. Bardzo ważna jest numeracja folii - nie pogubimy się podczas montażu, nie pomylimy zaczepów. Pasta to wyrób Thermaltake, ale bliżej nie znany model.
Sam cooler to typowa konstrukcja typu tower. Producent zdecydował się na umieszczenie pięciu 8 mm ciepłowodów. Podstawa została wykonana w tradycyjny sposób. Niestety, widać na niej szlify, nie jest wypolerowana na lustro. Chłodzenie zostało wykonany z aluminium, a ciepłowody z poniklowanej miedzi. Na samej górze zostały umieszczone dwie jakby rączki - ich zastosowanie jest czysto dekoracyjne. Do Frio zostały dołączone dwa wentylatory, które montujemy poprzez nałożenie ich na kołki antywibracyjne. Warto także zwrócić uwagę na jego ciężar - ponad 1 kg. Wynika to głównie z grubych ciepłowodów, które znacząco podnoszą jego wagę.


Obydwa dołączone wentylatory to te same modele PLA12025S12HH-LV. Ich producentem jest POWER LOGIC TECHNOLOGY INC. Ich maksymalna prędkość przeraża, na szczęście Thermaltake pomyślał o klientach i dołączył płynny kontroler obrotów. Dzięki temu, będziemy mogli obniżyć je do 1200 RPM, mieć dobrą wydajność zachowując przy tym względną ciszę. Długość przewodu wynosi około 25 cm i został on zakończony wtyczką 3-pin. Nie mamy więc co liczyć na system PWM, jednakże kontroler w pełni nam to wynagradza.
Montaż coolera jest troszkę inny niż u konkurencji. Otóż najpierw wkręcamy zaczepy do schładzacza, nakładamy pastę i odwracamy go. Następnie kładziemy na Frio płytę główną, nakładamy backplate i dokręcamy śrubkami. Wszystko jest zupełnie odwrotnie, co oczywiście nie znaczy że źle.


Thermaltake Frio Advanced

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366/ 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:130,6 × 122 × 159,2 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:954 g
Rozmiary wentylatora:130 x 130 × 25 mm
Prędkość:800-2000 RPM
Przepływ:maksymalnie 88,77 CFM
Poziom hałasu:21-44 dBA
Łożysko:brak danych
Żywotność50.000 h

Następca Frio przybył do redakcji zapakowany w kolorowe kartonowe pudełko. W środku oczywiście został zabezpieczony piankami. Producent chwali się kompatybilnością z nową podstawką Intela oraz dwoma nietypowymi wentylatorami.
Wraz z coolerem otrzymamy instrukcję, karte gwarancyjną, zestaw montażowy oraz pastę termoprzewodzącą. Jest to ten sam model pasty jak u poprzednika, czyli wyrób bliżej nieznany. Instrukcja, mimo braku języka polskiego, bardzo dobrze wyjaśnia system montażu.
Cooler to konstrukcja bardzo podobna do Frio. Podstawowa różnica dotyczy ciepłowodów. Wersja Advanced ma ich sześć sztuk dotykających bezpośrednio procesora (technologia D.T.H.). Są one niestety cieńsze - mają 6 mm. Montaż wentylatora jest bardzo niewygodny, gdyż jest on włożony w plastikowe zaczepy. Aby go zdjąć trzeba je odgiąć - strasznie bolą przy tym palce. Mimo nietypowych wentylatorów (130 mm) zmieścimy tam standardowe 120 mm śmigła. Cooler został także z góry przykryty plastikową pokrywką, która przytrzymuje system montażu śmigieł, a także dodaje estetyki.
Dołączone wentylatory to modele PLA12025S12HH-LV. Jest jednak między nimi różnica - odwrócony przepływ powietrza. Jeden z nich nastawiony jest na wyciąganie a drugi na wtłaczanie powietrza, musi o tym pamiętać podczas montażu. Ich producentem jest POWER LOGIC TECHNOLOGY INC. Jak możemy zauważyć, jest to dokładnie ten sam model co w Frio - dziwne, ponieważ cała specyfikacja techniczna (a nawet wymiary) są inne. Thermaltake zaopatrzył wentylator w system PWM, długość przewodu wynosi 45 cm.
Montaż schładzacza na płycie głównej także jest inny niż w poprzedniku. Na początku do backplate wsadzamy śrubki i mocujemy na nim płytę główną. Następnie montujemy na wystających śrubach odpowiedni do podstawki poprzeczki. Do coolera mocujemy śruby, nakładamy pastę i dokładnie stawiamy cooler wkręcając śruby. System wcale nie skomplikowany.


Thermaltake FrioOCK

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366/ 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3
Rozmiary:143 × 136,8 × 158,4 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:1093 g
Rozmiary wentylatora:130 x 130 × 25 mm
Prędkość:1200-2100 RPM
Przepływ:maksymalnie 121 CFM
Poziom hałasu:21-48 dBA
Łożysko:brak danych
Żywotność50.000 h

Schładzacz przyjechał do redakcji w dużym, niebieskim pudełku. Oczywiście są na nim wymienione jego największe zalety oraz pełna specyfikacja. Sam cooler został zabezpieczony pianką.
Dodatki są identyczne jak w wersji Frio Advanced, a nawet jest dokładnie ten sam sposób
montażu na płycie głównej.
Podstawowa różnica w stosunku do poprzedników to sześć 6 mm ciepłowodów. Podstawa nie została wykonana w technologii D.T.H. Jest ona bardzo dobrze wyszlifowana, zrobiona na lustro. Cooler to klasyczna konstrukcja typu tower. Wentylatory są zamontowane za pomocą śrub do plastikowej nakładki. Dzięki bocznym zabezpieczeniom, bardzo łatwo możemy ją zamontować oraz zdjąć ze schładzacza. W związku ze specyficznym montażem, nie będziemy w stanie zamontować każdego wentylatora na tym coolerze. Musimy się najpierw upewnić, czy będzie on pasował (tylko wentylatory 120 mm).


Podobnie jak w poprzednich modelach producent umieścił dwa wentylatory 130 mm. Mają one dokładnie tą samą nazwę kodową ( RB12025SH), a różnią się kierunkiem przepływu powietrza. Ich realnym producentem jest EVERFLOW PRECISION ELECTRONIC (DONG
GUAN) CO LTD. Wentylatory należą do najgłośniejszych w teście, jednakże producent dołączył do nich potencjometr, dzięki czemu będziemy mogli bez użycia zewnętrznego panelu, dostosować obroty do naszych potrzeb. Długość przewodu wynosi 19 cm do miejsca rozwidlenia i około 26 cm do wentylatorów. Jak widzimy, przewody są bardzo krótkie.
Jak już wspomniałem, montaż jest identyczny jak w wersji Frio Advanced.


Thermaltake Jing

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366; AMD: AM2 / AM2+ / AM3
Rozmiary:131 × 123 × 162 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:920 g
Rozmiary wentylatora:128 x 128 × 27 mm
Prędkość:800-1300 RPM
Przepływ:maksymalnie 42CFM / 37,7 CFm (wentylator wtłaczający / wentylator wyciągający powietrze)
Poziom hałasu:16-28 dBA
Łożysko:brak danych
Żywotność50.000 h

Ostatni z przedstawicieli firmy Thermaltake został opakowany bardzo podobnie jak bracia. Zabezpieczony został piankami, na pudełku jest pełna specyfikacja oraz jego możliwości.
Wszystkie dodatki a także ponownie montaż, są identyczne jak u Frio Advanced oraz FrioOCK.


Schładzacz ponownie jest typową konstrukcja typu tower. Thermaltake zastosował pięć 6 mm ciepłowodów. Podstawa została wykonana na idealne lustro - nie widać szlifów, możemy się w niej przeglądać. Wentylatory montujemy, podobnie jak w wersji Frio Advanced, na plastikowe zaczepy. Mimo niestandardowych wymiarów dołączonych śmigieł, spokojnie zamocujemy tam standardowe 120 mm wentylatory.
Obydwa wentylatory to modele TTE122712LS. Różnią się one kierunkiem przepływu powietrza. Nie posiadają one kodu UL, więc nie dowiemy się, kto jest ich producentem. Do wentylatorów dołączono potencjometr, dzięki któremu może być on jeszcze cichszy. Długość przewodu wynosi 30 cmMontaż jest identyczny jak w wersjach Frio Advanced oraz FrioOCK.


Cooler Master Hyper TX3 Evo

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:90 × 79 × 136 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:306 g
Rozmiary wentylatora:92 × 92 × 25 mm
Prędkość:800-2200 RPM
Przepływ:15,7- 43,1 CFM
Poziom hałasu:17-30 dBA
Łożysko:LLSB (Long Life Sleeve Bearing)
Żywotność40.000 h

Cooler przyszedł do redakcji w pudełku utrzymanym w kolorach firmy. Jest na nim pełna i dokładna specyfikacja produktu, oczywiście nie mamy co szukać polskich opisów.
W pudełku, oprócz coolera, znajdziemy instrukcję montażu, system montażowy dla podstawek Intel oraz AMD, pastę termoprzewodzącą oraz dodatkowe klipsy montażowe dla wentylatora. Warto zauważyć, że w instrukcji znajdziemy opis montażu również po polsku.


TX3 Evo to typowa konstrukcja typu tower. Cooler Master zastosował trzy 6 mm ciepłowody. Podstawa została wykonana w technologii D.T.H. Po jej drugiej stronie znajdują się małe radiatorki, które również mają za zadanie odprowadzać ciepło. Wentylatory montujemy poprzez specjalne zaczepy. Jak już wspomniałem, mamy możliwość zamontowania drugiego śmigła 92 mm.


Dołączony wentylator to model A9225-22RB-4BP-F1. Jego producentem jest Xin Changfeng Electronics. Wentylator posiada system PWM, a długość przewodu wynosi około 30 cm. Warto też zauważyć, że wersja w Europie ma inne parametry niż ta w Ameryce. Ma bardziej ograniczone obroty, czyli tym samym jest cichsza. Czyżby Amerykanie mieli inne preferencje?
Montaż odbywa się za pomocą standardowych kołków Intela. Jest identyczny jak przy boxowym chłodzeniu. Wszystko jest proste i łatwe do zrozumienia.


Cooler Master Hyper 412S

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:132 × 99 × 160 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:507 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:1300 RPM
Przepływ:52,6 CFM
Poziom hałasu:22,5 dBA
Łożysko:LLSB (Long Life Sleeve Bearing)
Żywotność40.000 hProdukt przybył w pudełku troszkę większym od poprzednika. W środku znajdziemy instrukcję obsługi (również w języku polskim), adapter zmniejszający obroty wentylatora do 900 RPM (36,4 CFM przy głośności rzędu 16,1dBa), śrubokręt i zestaw montażowy.
412S to kolejna typowa konstrukcja tower. Producent zastosował cztery 6 mm, miedziane ciepłowody. Dotykają one bezpośrednio procesora, podstawka jest idealnie równa. Technologia nazywa się CDC (Continuus Direct Contact) i ma zwiększyć wydajność coolera. Wentylatory montujemy za pomocą specjalnych zaczepów. Możemy ich umieścić na radiatorze do dwóch sztuk.


Dołączony wentylator to model A12025-13CB-3BN-F1. Jegor producentem jest Xin Changfeng Electronics. Wentylator nie posiada systemu PWM, obroty możemy zmniejszyć za pomocą dołączonego reduktora. Specjalnie wyprofilowane łopatki zwiększają przepływ powietrza i zmniejszają generowany hałas.
Montaż jest bardzo prosty. Z tyłu płyty głównej montujemy backplate i wkręcamy śruby. Do coolera montujemy specjalne skrzydła montażowe i wszystko dokręcamy z tyłu płyty. Bardzo pomysłowe i proste rozwiązanie.


Be quiet! Dark Rock Pro 2

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: 754 / 939 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:147 × 138 × 166 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:1250 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm / 135 × 135 × 25 mm
Prędkość:1500 RPM / 1700 RPM
Przepływ:57,2 CFM / 67,8 CFM
Poziom hałasu:24,3 dBA / 21,5 dBA
Łożysko:brak danych
Żywotność300.000 hNajdroższe chłodzenie powietrzem w teście przyszło do redakcji w dużym, czarnym pudełku. Są na nim informacje o produkcie, także w języku polskim. Wraz coolerem otrzymamy zestaw montażowy, pastę termoprzewodzącą oraz instrukcję obsługi. Ta ostatnia jest bardzo dobra, idealnie pokaże nam sposób instalacji schładzacza.
Be quiet! to konstrukcja typu double tower. Producent zastosował siedem (najwięcej w teście) ciepłowodów o średnicy 6 mm. Podstawka została wykonana idealnie na lustro - możemy się w niej przeglądać. Na samej górze znajdziemy czarną, metalową zasłonkę. Nadaje ona świetnego wyglądu konstrukcji i pozwala na znakomity tuning. Wentylatory montujemy za pomocą dwóch metalowych zaczepek.
Wentylator 120 mm to model T12025-MF-PWM. Drugi zaś to model T13525-MF-PWM. Jak widać z nazwy, obydwa posiadają system PWM. Bardziej szczegółowe informacje o łopatkach, łożysku i konstrukcji znajdują się w teście wentylatorów - bardzo podobnych modeli. Dodam tylko, że długość przewodu wynosi około 25 cm.
Montaż, jak w większości coolerów, jest bardzo prosty. Do płyty głównej mocujemy backplate i wkręcamy śrubki. Do chłodzenia mocujemy odpowiednie do podstawki zaczepy, kładziemy na płytę główną i dokręcamy.


Enermax ETS-T40-TA

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 775/1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary:139 × 93 × 160 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:610 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:800-1800 RPM
Przepływ:33,26-75,98 CFM
Poziom hałasu:16-26 dBA
Łożysko:Twister Bearing
Żywotność100.000 hJedyny cooler Enermaxa przybył do redakcji w małym, kartonowym pudełku. Oczywiście są na nim wypisane wszystkie potrzebne informacje odnośnie sprzętu. W pudełku znajdziemy zestaw montażowy, pastę termoprzewodzącą, instrukcję obsługi oraz mały śrubokręt.


Enermax to typowa konstrukcja typu tower. Posiada on cztery 6 mm ciepłowody. Podstawka została wykonana w technologii D.T.H. Ciepłowody są bezpośrednio połączone z podstawką oraz stykają się z procesorem. W wersji TA radiator został dodatkowo poniklowany. Wentylator montujemy za pomocą metalowych zaczepów. Producent załączył dodatkowy ich zestaw, abyśmy mogli zamontować jeszcze jedno śmigło.


Dołączony wentylator to model T.B.Apollish 12 cm (ED122512H-PAL). Posiada on 9-diodowy pierścień, oferuje tylko jeden tryb podświetlenia. Użyte łożysko Twister umożliwia cichą i długą pracę urządzenia. Mamy także możliwość wyjęcia śmigła i przeczyszczenia go. Długość przewodu z wtyczką wynosi 50 cm.
Montaż coolera jest banalny. Do płyty mocujemy backplate, na śrubki nakładamy podstawki do montażu, kładziemy schładzacz i dokręcamy. Łatwe i przyjemne.


Antec Kühler H2O 620

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary radiatora:151 × 120 × 27 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:600 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:1450-2000 RPM
Przepływ:81,3 CFM
Poziom hałasu:brak danych
Łożysko:brak danych
Żywotnośćbrak danychJeden z dwóch chłodzeń cieczą przybyło do redakcji w dużym kartonowym pudełku. Producent umieścił na nim stosunkowo mało informacji dotyczących produktu, a i one różnią się z tym co jest na stronie Anteca. Wraz z Kuhlerem znajdziemy zestaw montażowy, instrukcję obsługi oraz wentylator. Brakuje pasty termoprzewodzącej.


Antec to konstrukcja firmy Asestek (tak bardzo nie lubianej na polskich forach). Radiator jest zdecydowanie cieńszy niż u konkurencyjnego Zalmana. Reszta jest praktycznie identyczna. Jedynie z bloku wychodzi jeszcze jeden dodatkowy przewód. Długość węży jest wystarczająca, aby móc zamontować radiator z tyłu, bądź na górze obudowy. Pomaga w tym też możliwość obrócenia końcówki węży w odpowiadającą nam stronę. Wentylator to nieznany model nieznanego producenta. Jest na nim tylko logo Anteca, nie ma żadnych innych informacji. Warto zauważyć, że nie będziemy mogli odczytywać z niego prędkości obrotowej - brakuje przewodu, który przesyła tę informację (testy zostały wykonane na maksymalnych obrotach).
Montaż jest bardzo łatwy. Do płyty głównej mocujemy backplate, do bloku odpowiedni system montażowy. Nakładamy pastę i w wygodny dla nas sposób przykręcamy chłodzenie. Jest to identyczny sposób jak w przypadku konkurencyjnego Zalmana.


Zalman CNPS20LQ

Dane techniczne:


Kompatybilność:Intel: LGA 1155 / 1156 / 1366 / 2011; AMD: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1
Rozmiary radiatora:153 × 120 × 38 mm (długość × szerokość × wysokość)
Waga:195 g
Rozmiary wentylatora:120 × 120 × 25 mm
Prędkość:900-2000 RPM
Przepływ:81,3 CFM
Poziom hałasu:17-23 dBA
Łożysko:LLB
Żywotnośćbrak danychDrugie chłodzenie wodne w teście, przybyło do redakcji w dużym, kartonowym pudełku. Na nim, jak już się przyzwyczailiśmy, znajdziemy masę informacji dotyczących coolera. Wraz z Zalmanem otrzymamy instrukcję montażu, części montażowe, wentylator. Brakło, podobnie jak u Anteca, pasty termoprzewodzącej.


Zalman to kolejna konstrukcja firmy Asestek. Od konkurencyjnego Anteca różni się grubością chłodnicy… i tyle. Montaż, konstrukcja węży, bloku jest identyczna. Oczywiście, dołączony wentylator jest całkiem inny. Jest to model ZP1225ALM. Nie posiada on kodu UL, więc nie jestem w stanie podać jego realnego producenta. W porównaniu do konkurencyjnego Anteca jest szybszy, więc ogólna wydajność jest większa. Dużą zaletą jest wtyczka 4-pin, czyli obecny też system PWM.
Jak wspomniałem, montaż jest identyczny jak u Anteca. Wszystko odbywa się łatwo i szybko.


Platforma testowa

Płyta główna
MSI P55-GD65
Procesor
Intel Core i5 750 3349 MHz 1.4V
Pamięci
GoodRam PRO 2x1GB 1066MHz

Karta graficzna:
Gigabyte HD4850 Silent Cell

Zasilacz
Be Quiet Dark Power Pro 550W

Panel kontrolny
Scythe Kaze Master

Dysk twardy
WD Raptor 74GB
Zasilacz do pomiaru głośności
Etasis 300W (pasywny)
Obudowa
Raidmax Smilodon
System operacyjny
Windows 7 32bit Professional
Pasta termoprzewodząca
Noctua NT-H1
Noctua NH-U12P
Miernik poziomu dźwięku
Voltcraft SL-100Metodologia testów

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. W spoczynku temperatura była odczytywana po 20 minutach od zakończenia testu. Temperatura otoczenia wynosiła 22°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na przedzie obudowy zamontowaliśmy wentylator Fander Selekta 120 mm, a na tyle - Fander Selekta 80 mm.

2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Został on umieszczony na gąbce, aby zniwelować wibracje. Głośność otoczenia wynosiła 33,5 dBA.

3) Prędkości wentylatorów podczas pracy odczytywane były z panelu Scythe Kaze Master.

Podsumowanie

W naszym teście przewinęło się wiele chłodzeń o różnych konstrukcjach w ogromnym przedziale cenowym. Kilka z nich zwróciło na siebie szczególną uwagę i ich opis przeczytacie poniżej. Zacznę od najtańszych, kończąc na najdroższych.

Pierwszy cooler godny uwagi i wyróżnienia to Thermaltake Contac 21. Jest on najtańszym coolerem w teście, przy czym prezentuje akceptowalną wydajność na maksymalnych obrotach wentylatora. Dopiero po obniżeniu obrotów do 1200 RPM i podkręceniu procesora będzie się przegrzewał. Mimo to produkt zasłużył na wyróżnienie Ekono. Wśród tanich propozycji jest on zdecydowanie najciekawszy!
Kolejne ciekawe propozycje to model CNPS11X Performa firmy Zalman. Jego bezpośrednią konkurencją jest Optima, natomiast ma on minimalnie niższe temperatury cpu przy cichszej pracy. Pozwala nam na podkręcenie procesora nawet przy obrotach obniżonych do 1200 RPM. Cieszy także dobrej jakości dołączona pasta termoprzewodząca. Wśród schładzaczy za 100-140 zł jest on najciekawszy.
Kolejny cooler jest również firmy Zalman, na konkretnie model CNPS14X. W wersji podstawowej, ma najlepszy stosunek cena/wydajność jeśli chodzi o obroty 1200 i 800 RPM. Plasuje się w czołówce przy cenie zaledwie 150 zł! Gorzej jest z głośnością, gdyż plasuje się w środku stawki. Warto także wziąć pod uwagę wersję z dwoma dodatkowymi wentylatorami. Cena wzrośnie do 230 zł, natomiast będzie hitem wydajnościowym przy niższych obrotach, a przy maksymalnych poradzi sobie także znakomicie. Zdecydowanie polecam ten model, w tej kategorii cenowej jest prawie niepokonany.
Czemu prawie? Otóż zaraz za nim jest Thermaltake Frio oraz Frio Advanced. Polecam je ze względu an bardzo dobrą wydajność przy maksymalnych obrotach. Frio jest najwydajniejszy z całej rodziny Thermaltake (nawet wygrywa z wersją OCK) natomiast ma jedną wadę - nie jest kompatybilny z LGA 2011. Wersja Advanced jest minimalnie słabsza, ale posiada kompatybilność z tym gniazdem, więc dla użytkowników wydajnych procesorów jest najlepszą propozycją. Chłodzenia mają jeszcze jedną wadę - są one strasznie głośne, więc od razu odradzam je miłośnikom ciszy.
Najwydajniejsze i najdroższe chłodzenie powietrzem to Be quiet! Dark Rock Pro 2. Opisze je krótko, bo za dużo nie ma do opowiadania. Jest znakomicie wykonane, ma genialną wydajność jak na chłodzenie powietrzem oraz jest ciche w każdym trybie. Zdecydowanie polecam!
Na koniec pozostawiłem dwa chłodzenia wodne - Antec Kühler H2O 620 oraz Zalman CNPS20LQ. Obydwa są konstrukcji firmy Asestek. Pierwszy z nich jest tańszy, jednakże w naszych testach zajmuje drugie miejsce. Jego wadą jest brak możliwości zmiany obrotów wentylatora za pomocą panelu przedniego. Zalman zaś wymiata wydajnością. Jest zdecydowanym liderem i praktycznie żadne chłodzenie powietrzem nie ma z nim szans. Natomiast obydwie konstrukcje mają swoje wady. Są nimi bardzo głośna praca oraz konieczność zajęcia jednego miejsca na wentylator 120 mm (najczęściej będzie to z tyłu obudowy). Polecam je ze względu na ogromna wydajność, jednakże gdy aż tak bardzo wam na niej nie zależy, bardziej obchodzi was design oraz cisza, lepiej zapoznać się z ofertą konkurencji.
Za dostarczenie sprzętu do testów dziękujemy:


Antec


BeQuiet!


CoolerMaster


Enermax


Thermaltake


Zalman


Ta publikacja pochodzi ze strony Realitynet.pl - przystępnie o komputerach
( http://realitynet.pl/e107_plugins/content/content.php?content.477 )